Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Newman Grove

Faculty/Staff

Working...

Ajax Loading Image

 

Faculty/Staff 2018-2019

 

ADMINISTRATION

Mikal Shalikow

Superintendent, Technology Coordinator

Darrell Barnes

K-12 Principal, Curriculum & Assessment Director

 

K-12 FACULTY

Eric Albers K-12 Physical Education and Health, Assistant Football, Assistant Girls Basketball
 
Coby Amen Junior High Social Studies, Assistant Wrestling, Media, Technology Coordinator, Assistant Junior High Boys/Girls Track, Yearbook
Danielle Amen Science, Sophomore Class Sponsor, Independent Science Research, Head Girls Softball
Kristin Benson Grade 2
Shelley Dunlap Grade 4-8 Mathematics, Assistant Volleyball, National Honor Society Advisor
 

Meghan Flood

Kindergarten, Junior Class Sponsor (Prom)

Erin Forre

Reading Specialist, Curriculum Director, School Improvement Co-Chair, Summer Reading/Math

Angela Gaspers

Grade 1, Junior Class Sponsor (Prom)

Cristina Hanzel Grade 5
Chelsea Kaufman Grade 6

Theresa Krueger

Special Education, RTI Team Leader

Donna Miller Special Education and Title I, School Improvement Co-Chair

Emily Niewohner

Grade 3

Karla Patzel

Grade 4, High Achievers, Summer Reading/Math

Robert Rose

Social Science, 7th & 8th Grade Class Sponsor, Junior High Football, Junior High Boys/Girls Basketball

Tim Rossow

Mr. Rossow's Web Site

Business Education, Spanish, Activities Director, FBLA Advisor, Junior Class Sponsor, Assistant Girls/Boys Track
Theresa Schmedding K-12 Guidance Counselor, Senior Class Sponsor, Student Council Advisor
Mark Seier Science

Braxton Staack

Mathematics, Assistant Football, Head Junior High Wrestling

Kylie Sweeter

FFA/Ag Room Web Site

Ag Education, FFA Advisor

Cassidy Wallin

‚ÄčNewman Grove Preschool Web Site

Preschool

Jared Wiemer

7-12 Grade Language Arts, Freshman Class Sponsor
Kelci Wood Band/Chorus/Art

 

SUPPORT STAFF

Business Manager

Christie Wallin

Office Staff

Donna Schroeter

Paraeducators Mandy Anderson, Jessica NavrkalTami Wiese
Custodians John Ramaekers (Head Custodian),John Williamson, Barbara Duhachek
Cooks

Mandy Nygren (Head Cook), Barb Johnson, Barbara Duhachek

Bus Drivers Al Elznic, Dave Walahoski , Don Roberg, John Ramaekers, John Williamson, Tim Rossow, Adam Witchell
Dance Team Sponsor Susan King
Trainer Kim Ranslem 
Nurse

Teresa Wondercheck (ESU #8)

Speech Pathologist

 Amanda Ford (ESU #8)

Psychologist   (ESU #8)