Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Newman Grove

Faculty/Staff

Working...

Ajax Loading Image

 

Faculty/Staff 2020-2021

 

ADMINISTRATION

Mikal Shalikow

Superintendent, Bowling

Erin Forre

Principal, Curriculum Director, CILT Leader, SAT
Tina Sauser Assistant Principal, Technology Coordinator, Media Specialist

 

K-12 FACULTY

Eric Albers K-12 Physical Education and Health, Assistant Football, Assistant Girls Basketball, Boys Golf
 
Kristin Benson Grade 2, CILT Member
Cindy Booth K-12 Music
Katherine Busch 7-12 Language Arts, CILT
Shelley Dunlap Grade 4-8 Mathematics, Assistant Volleyball, National Honor Society Advisor, CILT Member

Meghan Flood

Kindergarten, Junior Class Sponsor (Prom)

Angela Gaspers

Grade 1, Junior Class Sponsor (Prom), Summer Reading/Math

Cristina Hanzel Grade 5
Chelsea Kaufman Grade 6, SAT, Co-Contest Speech

Andrea Miller

Science, ISR, Freshman Class Sponsor, One Act Play/School Play

Brett Miller Science, Industrial Technology Sophomore Class Sponsor, Junior High Wrestling, Junior High Track
Donna Miller Special Education and Title I, CILT Member, SAT

Karla Patzel

Grade 4, High Achievers, Summer Reading/Math

Robert Rose

Social Science, 7th & 8th Grade Class Sponsor, Junior High Football, Junior High Boys/Girls Basketball

Tim Rossow

Mr. Rossow's Web Site

Business Education, Spanish, Activities Director, FBLA Advisor, Junior Class Sponsor, Yearbook, Assistant Girls/Boys Track
Theresa Schmedding K-12 Guidance Counselor, Senior Class Sponsor, Student Council Advisor, SAT
Mark Seier Science

Braxton Staack

Mathematics, Assistant Football, Assistant Wrestling
Katie Stone Grade 3, CILT Member

Kylie Sweeter

FFA/Ag Room Web Site

Ag Education, FFA Advisor, SAT

Cassidy Wallin

‚ÄčNewman Grove Preschool Web Site

Preschool, Co-Contest Speech

 

SUPPORT STAFF

Business Manager

Christie Wallin

Office Staff

Donna Schroeter

Paraeducators Mandy Anderson, Lauren FowlkesJessica NavrkalKelly SchleeTami Wiese
Custodians John Ramaekers (Head Custodian),John Williamson, Barbara Duhachek
Cooks

Grant Thompson (Head Cook), Barb Johnson, McKenzie Lloyd

Bus Drivers Al Elznic, Don Roberg, John Ramaekers, John Williamson, Tim Rossow, Adam Witchell, Dee Koenig
Dance Team Sponsor Susan King
Trainer Kim Ranslem 
Nurse

Teresa Wondercheck (ESU #8)

Speech Pathologist

 Amanda Ford (ESU #8)

Psychologist   Sonja Sukup (ESU #8)